Na Svetové hry do Vroclavi 15 Slovákov

novinka-svetove-hry

Bratislava 18. júla (TASR + KŠZ SR ) – Na nadchádzajúcich Svetových hrách v poľskom Vroclave (20. – 30. júla) sa zúčastní 15 slovenských športovcov, výpravu povedie Michal Čapla, viceprezident KŠZ SR pre neolympijské športy. Slovenskí športovci budú reprezentovať v boccii, karate, kickboxe, tanečnom športe a vo vodnom lyžovaní. Svetové hry sa konajú každé štyri roky, rok po OH. Sú akoby olympijské hry neolympijských športov a súčasne aj zásobáreň pre výber športov budúcich OH. V Tokiu 2020 budú mať premiéru karate a športové lezenie. Na predchádzajúce OH sa zo Svetových hier už dostali surfing, bejzbal,  softbal, bedminton, triatlon, takewondo a plážový volejbal.

Vo Vroclave bude štartovať viac ako 3000 športovcov zo 111 krajín v 31 športoch. Najviac z Poľska – 218 športovcov, z Talianska 167 a Ruska a Nemecka po 139 športovcov.  Z mimoeurópskych krajín má najväčšiu výpravu USA – 125 športovcov. Z Európy štartujú prakticky iba medailisti z ME. Na zisk niektorých z medailí sú kandidáti aj Slováci. Najviac sa očakáva od troch súčasných jednotiek svetového renkingu v kickboxe Moniky Chochlíkovej, Lucie a Veroniky Cmárovej. Prezident Slovenského zväzu kickboxu Peter Onuščák potvrdil medailové ambície nášho tria: „Všetky dievčatá urobili v príprave maximum, aby premierový štart nášho športu ozdobili medailami.“ Dobrý výsledok by mohli dosiahnuť aj karatistky Ingrida Suchánková a Dominika Tatárová. "Vo svetových renkingoch sú aktuálne na prvom a  druhom mieste, vlani boli na prvej priečke. Obe sú medailistky z MS, aj preto boli nominované. Na významné podujatia vždy cestujeme s tým, že chceme získať medailu," povedal generálny sekretár Slovenského zväzu karate Leopold Roman.

V porovnaní s OH, kde svojich športovcov na základe splnených kritérií nominujú národné športové zväzy a olympijské výbory, na Svetové hry robia nominácie medzinárodné športové federácie. Celkove Svetové hry svojim rozsahom pripomínajú ZOH a sú jedným z najvýznamnejších športových podujatí na svete.

Nominácia slovenskej výpravy:

Bocca: Obročníková Veronika, Kyseľová Svetlana,  tréner Török Ján
Karate: Suchánková Ingrida, Tatárová Dominika,  tréner Poliak Jozef
Kickbox: Chochlíková Monika, Cmárová Luacia, Cmárová Veronika, Smolar Miroslav, tréneri  Onuščák Peter, Tadlánek Tomáš
Tanečný šport: Mick Ľubomír, Dindofferová Adriána, tréner  Pastorek Peter, Hein Jiří, Krnčanová Lucia,  tréner  Horáček Petr, Kočiš Filip, Hrušková Andrea, tréner Kočiš Stanislav
Vodné lyže: Bartalský Martin,  tréner  Bartalský Boris
Lekárom výpravy je Martin Chren a masérom Milan Gabrhel.

Na Svetových hrách sa zúčastnia ako hostia Poľského olympijského výboru aj prezident SOV Anton Siekel a čestný prezident SOV František Chmelár.